درباره قومس

 

 

 

 

سابقه و تاريخچه شركت نشر قومس:

 

شركت نشر قومس  با مديريت دكتر همايون الهي ، دكتراي علوم سياسي و استاد دانشگاه تهران، در سال ۱۳۶۷ تاسيس گرديد و تاكنون موفق به انتشار کتاب های بسیاری در رشته هاي مختلف علوم سياسي ، روابط بين الملل ، روانشناسي ، علوم تربيتي ، جامعه شناسی ، حسابداري ، جغرافيا ، تاريخ و حقوق گردیده است .

 

 :مفهوم واژه قومس

 

قومس در گذشته به منطقه اي كه از شهر ري شروع و به حدود نيشابور امروز ختم مي گشت ، اطلاق مي گرديد.درواقع لغت قومس عربي شده كلمه كومش مي باشد. 

 

براي قومس سه وجه تسميه بشرح زير ذكر كرده اند:

 

۱- قومس در اول (كومه شه) بوده چه (كومه) در لغت به معني پناهگاهيست كه از چوب ياني مي سازند و زارعين براي حفاظت از زراعت خود، و   شكارچيان براي كمين كردن شكار در آن مي نشينند. چون اين سرزمين در گذشته، بسيار آباد و داراي چشمه سارها و مرغزارهاي وسيع و با صفا و پر از شكار بوده است. بنابر اين به دستور پادشاهان قديم كه به شكار حيوانات علاقه زيادي داشته اند، در نقاط مختلف اين ولايت پناهگاههاي متعددي براي همين منظور ساخته شده و هر يك از آنها را (كومشه)مي گفته اند و از كثرت استعمال و به مرور (كومشه) به (كومش) و بعد به (قومس) تبديل گرديده است.

 

۲- قومس در ابتدا (كوه مس)بوده چون در كوههاي اين ايالت معادن مس زيادي وجود دارد، بدين مناسبت به اين نام ناميده شده و بعد در لفظ (كوه مس) تحريفي بعمل آمده و به (كومس) و (قومس)تبديل گرديده است.

 

۳- چون اين ايالت فاقد رودهاي بوده است كه بطور دائم آب در آن جاري باشد، بنابر اين مردم اين نواحي براي اولين بار در تاريخ مبادرت به ايجاد (قنات) و (كاريز) نموده اند، به همين علت اين ايالت بنام (كومش) كه به عنوان چاه كن و مردم آن بنام (كومشي) ناميده شده اند. 

 

 

    برگرفته از کتاب تاریخ قومس

 

نشانی نشر قومس

 

 

 

  

 

نشانی شرکت نشر قومس :

  

تهران: خیابان انقلاب،خيابان دانشگاه،پایین تر از تقاطع لبافی نژاد، کوچه بهار، شماره ۱۱. 

                       صندوق پستي : ۱۳۹۱- ۱۳۱۴۵

               

 تلفن و نمابر :  ۶۶۴۷۰۱۶۲ - ۶۶۴۷۰۱۵۳  - ۰۹۳۵۳۸۴۰۵۱۵

         

 

 

         Instagram:@ghoomes     Tel.me/ghomes                                          

           

                       

       

ساعت سرور

چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳